FAQ (Frequently Asked Questions)

Zdjęcia ślubne

Artur Gawlikowski.  Zbiór często zadawanych pytań i odpowiedzi.

Zdjęcia ślubne

Na jakim sprzęcie pracujesz?
Pracuję na sprzęcie Nikon, aparat pełnoklatkowy Nikon D810 FF 36Mpx i dodatkowy aparat zapasowy Nikon D700 FF 12Mpx. Wyłącznie technika fotografii cyfrowej. Zawsze zabieram kilka obiektywów stałoogniskowych wyjątkowo jasnychf1.4-1.8 i do tego super-ostrych. Jeden teleobiektyw nikkora 70-200/2.8, coś ultraszerokiego nikkor 14-24/f2.8 i coś makro do obrączek i detali o które zadbała panna młoda.

Czy fotografujesz z lampą błyskową?
Choć staram się pracować głównie ze światłem zastanym, to polskie ciemne i ciasne kościoły wymuszają czasami doświetlanie lampą błyskową. Zawsze staram się aby ślad po błysku był ledwie zauważalny lub aby sprawiał wrażenie światła naturalnego. Na weselu zawsze mam rozstawione lampy błyskowe którymi doświetlam całą salę. Dobrze doświetlone przyjęcie weselne to ostre wspomnienia;)

Poszukiwany fotograf na ślub! Z jakim wyprzedzeniem należy zamawiać usługi?
Zdjęcia ślubne (szczególnie) na sezonowe terminy, warto planować rok wcześniej. Mocno oblegane miesiące to czerwiec, sierpień i wrzesień. Na wakacyjne terminy mam niekończące się pytania, nawet na miesiąc przed i zwykle muszę odmawiać z przykrością.

Dlaczego trzeba płacić zaliczkę/zadatek skoro usługa jest dopiero za rok?
Zadatek jest niezbędny dla zarezerwowania daty fotoreportażu, oczywiście jego celem jest skłonienie do przemyślanych decyzji i nie blokowanie tego samego terminu u kilku fotografów naraz.

Jaką mamy gwarancję, że się pojawisz w dzień ślubu?
Podpisujemy wiążącą prawnie umowę, która zabezpiecza Wasze interesy i daje bezwarunkową gwarancję wykonania usługi. Przede wszystkim gwarancją jest moja nieposzlakowana opinia wśród dotychczasowych klientów. Zapoznaj się z referencjami od klientów.

Co to jest „chwytanie momentu” ?
Tak tłumaczą to legendy fotoreportażu: zwykle jest to kulminacyjny moment wydarzenia, który przemija w ułamku sekundy, gdy go zobaczymy zwykle jest już za późno na wycelowanie aparatem i dopasowanie ekspozycji. Prawdziwy fotoreporter, wie gdzie sytuacja „iskrzy” i ma od razu wycelowany w stronę akcji obiektyw – tak aby w momencie kulminacji mógł tylko wcisnąć spust i „chwytać moment”.

 

Zdjęcia plenerowe

Ile trwa sesja plenerowa?
Zwykle ok 3 godzin wraz z dotarciem do ustalonych lokacji. Mimo określenia limitu godzinowego na umowie, nie stoję z zegarkiem w ręku i staram się elastycznie dostosowywać do entuzjazmu pary młodej. Z drugiej strony, ja do sesji plenerowej przygotowuję się ok 2 dni, szukając nowych lokacji, sprawdzając stare, ładując akumulatory, czyszcząc obiektywy lub po prostu planując ich przebieg.

Czy do sesji plenerowej trzeba się jakoś specjalnie przygotowywać?
Trzeba zabrać zapasowe buty, butelkę wody i nieco entuzjazmu. Wskazany jest delikatny nieintensywny makijaż.

Czy można zamówić samą sesję plenerową?
Jak najbardziej, można także skorzystać ze specjalnie przygotowanego Vouchera, który można wcześniej zamówić i podarować go parze młodej np. w prezencie ślubnym. W wolnej chwili będę opracowywał kolejne promocje i atrakcyjne oferty związane z plenerami ślubnymi, Znajdź mnie na facebooku i kliknij „lubię to” (a także oznacz subskrypcję), aby być na bieżąco z atrakcyjnymi ofertami.

 

Nawigujemy po stronie

Co to jest voucher?
Voucher to karta podarunkowa, dzięki której można zrealizować wybraną usługę w późniejszym terminie. Z myślą o kimś, zamawiamy ten voucher np. na sesję dziecięcą, ciążową, rodzinną, plenerową lub inną. Opłacamy jej wartość i w zamian dostajemy plastikowy zgrabny voucher, który możemy podarować wybranej osobie.  Ceny voucherów podaję drogą e-mailową. Ich ważność jest bezterminowa, każdy ma swój indywidualny numer seryjny.

Co w trawie piszczy…

Co jeszcze fotografujesz?
W sezonie są to głównie zdjęcia ślubne i rodzinne, jednak przez cały rok zawodowo zajmuję się fotografią kulinarną. Prywatnie uwielbiam fotografię krajobrazową, szczególnie górską.

Ilu fotografów pracuje w Twojej firmie?
Wszystkie zdjęcia wykonuję osobiście,  nie wysyłam nikogo w zastępstwie. Czasami jeśli gości weselnych jest więcej niż 150 osób, zabieram dodatkowego fotografa do pomocy.  Nigdy nie fotografuję więcej niż jednego ślubu dziennie.

Czy używasz obiektywu „Rybie Oko”?
Nie używam tego szkła ponieważ zakłóca on moją koncentrację na wydarzeniach i jest raczej efektem specjalnym niż narzędziem pracy. Wiem, że jest pewna moda na ten efekt, ale ja nie lubię tak pracować.

Czym się kierujesz w decyzjach zdjęcia kolorowe / czarno-białe?
Kolor ma niekłamany urok i fantastycznie podkreśla wagę detali na weselu. Pani młoda zadbała o fioletowy bukiet, różowo-fioletowe wstęgi na sali, butonierkę i detale dla świadków – warto to uchwycić w kolorze i zestawić w albumie, to jej wizja i wygląda wspaniale, konsekwentnie. Czerń i biel? Lubię jak prezentuje różnorodne faktury obiektów, uwielbiam jak podkreśla punktowe oświetlenie np. światło wąsko wpadające do pomieszczenia przez okno, miękkie rozproszenia od zasłon. Czerń & biel ma przewagę nad kolorem w sytuacjach, kiedy trzeba podkreślić kulminację akcji.

Świadek tańcząc zderza się w powietrzu z panem młodym… nikt nie zwróciłby na to zdjęcie uwagi gdyby było w kolorze. Około setka kolorowych postaci tańczących dookoła, mieszała się z nimi i nie pozwalała skupić uwagi na tym zdarzeniu. Przykłady można mnożyć, ale warto ten aspekt pozostawić mojemu wyczuciu. Zwykle stosunek zdjęć to  kolor/b&w to 10/1